Sprzedać coś, a później z tego korzystać?

Trochę teorii

Leasing zwrotny to nic innego jak umowa zawierana między leasingodawcą, a leasingobiorcą. Różni się od zwykłej umowy leasingowej tym, że poprzedza ją podpisanie kontraktu sprzedaży pomiędzy tymi samymi podmiotami. My – leasingobiorcy sprzedajemy własne dobro leasingobiorcy, a następnie podpisujemy na nie umowę leasingową. Po jej zakończeniu mamy prawo do pierwokupu.

Jak to jest w praktyce?

Leasing zwrotny pozwala nam na korzystanie z własnego dobra, mimo tego że nie jesteśmy już jej prawnymi właścicielami. Nie oznacza to jednak tego, że nie będziemy mogli go odzyskać po zakończeniu z góry określonego przez nas okresu umowy. Najczęściej jednak wynosi on 10 lat. Jeśli Twoje przedsiębiorstwo zmaga się ostatnio z problemami na tle gotówkowym to leasing zwrotny może być dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem. Mimo tego, że sprzedasz swoje aktywa, będziesz mógł nadal kontynuować działanie swojej firmy i poradzić sobie z komplikacjami. Oczywiście, to nie muszą być żadne problemy finansowe. Być może czeka cię wielka inwestycja i po prostu chcesz odblokować trochę zamrożonych w nieruchomościach funduszy, to wtedy taki leasing zwrotny jest idealnym rozwiązaniem. Szybko otrzymujemy pieniądze, a nadal możemy korzystać z nieruchomości i następnie, po tych np. 10 latach ją wykupić.

Szeroki wachlarz możliwości

Leasing zwrotny tak samo jak normalny leasing obejmuje wiele rodzajów aktyw. Główny podział to ruchomości i nieruchomości. Najbardziej opłacalny jest on dla firm, których wartość kapitału trwałego jest duża, ale brakuje im pieniędzy na wydatki obrotowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

two × one =